Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

HİPERLİPİDEMİ  (Yüksek Kolesterol)10/11/2010

HİPERLİPİDEMİ (Yüksek Kolesterol)
HİPERLİPİDEMİ (Yüksek Kolesterol)
Facebook'ta Bu Makaleyi Paylaş Tüm Makaleler

HİPERLİPİDEMİ (Yüksek Kolesterol)

HİPERLİPİDEMİ (Yüksek Kolesterol) Kolesterol, tüm vücutta yaygın olarak bulunan ve yaşam için gerekli olan bir çeşit yağdır.Kolesterol vücutta hormon (kortizon ,seks hormonu), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerinin sentezlenmesinde kullanılır.Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar, yaş ve kalıtsal faktörler yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabilir. Türk Kardiyaloji Derneği'nin yağtığı araştırmalara göre ülkemizde 9 milyon kişinin kolesterol düzeyi sınır değerlerin üzerinde bulunuyor.Kalıtımsal olarak ülkemizde iyi kolesterol düzeyinin de düşük olması kalp hastalıkları açısından önemli bir risk yaratıyor.

Yüksek koleterol seviyeleri, kan damarlarının zamanla tıkanıp daralmasına yol açabilir.Bu birikim çok yavaş gerçekleşir.Kan damarları daraldıkça, kalbe giden kan azalır.Kalbe giden kanın sınırlandırılması, göğüs ağrısı (anjin) yol açabilir. Kalbe giden kanın büyük ölçüde azalması veya tamamen durması ise kalp krizi ile sonuçlanabilir.

 İyi kolesterol, kötü kolesterol nedir?

Kolesterol, kanda çözünmesi ve taşınması için karaciğerde bir protein ile birleştirilir.Yağlar, kanda lipoproteinlere bağlı olarak nakil edilirler.

Düşük yoğunluklu proteinler:low – density lipoproteins(LDL) Kan koleterolünün yaklaşık olarak %70'ini taşımaktadırlar.Kan damarları duvarlarına girebilmek için yeterince küçüktürler ve damarlara zarar veririler.Kötü kolesterol olarak da adlandırılırlar.

Yüksek yoğunluklu lipoproteinler: high – density lipoproteins(HDL)Vücudun kullanamadığı yağı karaciğerden safraya boşaltmak üzere taşır.Kolesterolün ters naklini yağtığı için iyi kolesterol olarak adlandırılır.

Hastalığın Belirtileri:

Normalde esnek bir yapıda olan damar duvarlaro yaşla birlikte esnekliğini kaybetmeye başlar.Yüksek kolesterol seviyeleri damar iç duvarlarında birikmeye başladığında iseplaklar oluşmaya, ateroskleroz(damar sertliği) denileb tabloya yol açar.Kan akışının yavaşlaması sonucu dokunların kanlanması bozulur ve kalp damar hastalıklarına zemin hazırlanmış olur.

Yüksek kan kolesterol düzeyi bir balirti vermz.Ancak kalp krizi,felç,damar tıkanıklığı, böbrek yetersizliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

20 yaşın üzerindeki kişilerde, kan koleterol düzeylerinin 200 mg/dl'nin altında olması, kan LDL-kolesterol düzeylerinin 130 mg/dl'nin altında olması va kan HDL-kolesterol düzeylerinin de 40 mg/dl'nin üzerinde olması istenilen değerlerdir. Kolesterol>200 mg/dl yada LDL-kolesterol > 130 mg/dl yada HDL – kolesterol < 40 mg/dl ise kalp damar hastalıkları riski fazladır.

Kolesterol düzeyini etkileyen faktörler:

 Genetik yatkınlı 

Yaş 

Sigara kullanımı 

Yağlı içecekler 

Şişmanlık 

Stres 

Bazı hastalıklar (şeker hastalığı, hipotiroidi, karaciğer hastalıkları)

Tedavi Prensipleri; Yüksek kolesterolün, kontrol altına alınması ile yaşam süresinin uzadığı, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin azaldığı ve kalıcı sakatlıkların önlendiği kesin olarak gösterilmiştir.

1- İlaçsız tedavi: Yaşam tarzı değişikliği, düzenli egzersiz, sigara kullanımının bırakılması, fazla kilodan kurtulma... 2- İlaçlı tedavi: Her hastaya göre tedavide kullanılan ilaçlar değişmektedir. Bu tedaviler mutlaka bir hekim gözetiminde yapılmalıdır.

Uzm. Dr. Leman MELİKOĞLU
İç Hastalıkları