Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Sisteminizde Flash Yüklü Olmalıdır!

Get Adobe Flash player

Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri ABR Cihazı ile Hizmetinizde11/07/2016

Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri ABR Cihazı ile Hizmetinizde
Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri ABR Cihazı ile Hizmetinizde
Facebook'ta Bu Haberi Paylaş Tüm Haberler

Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri ABR Cihazı ile Hizmetinizde

Her 1000 bebekten 3'ünde işitme kaybı görülüyor..

İşitme kaybı gözle görülebilen bir sorun olmadığından özellikle bebeklik döneminde fark edilmesi güç bir sorundur. Bu durum olası bir işitme kaybının fark edilip bir uzmana başvurulma sürecini geciktirmekte ve dolayısı ile erken tanının konmasına engel olmaktadır. Ülkemizde 1000 bebekten 3’ünde doğumsal işitme kaybı görülmektedir.

Bu amaçla günümüzde ulusal yenidoğan işitme taraması programının da yaygınlaşması sebebi ile birçok bebek taburcu olmadan ya da doğumundan sonraki ilk bir ay içerisinde işitme tarama testleri yapılmaktadır. Tarama testlerinde hedeflenen bebeklerin olası işitme kayıplarının bir an önce belirlenerek 6 aydan önce işitme cihazı kullanmaya başlamasını sağlamaktır.

İşitme kaybında teşhis nasıl konur?

Tarama amaçlı kullanılan iki farklı cihaz bulunmaktadır. Otoakustik emisyon testinde ( TEOAE) bebeğin kulağına yerleştirilen bir prob ile kulağa gönderilen sesin, iç kulaktan yansımasını kaydetmeye dayalı, kısa sürede tamamlanabilen bir test yöntemidir.
Tarama amaçlı kullanılan bir diğer cihaz ise tarama ABR (işitsel beyin sapı cevabı) dir. Tarama ABR testinde işitsel sinir ve beyin sapı tarafından oluşturulan elektriksel aktivite kafa cildi üzerine yerleştirilen elektrot ile kaydedilmektedir.

“ABR” Testi nasıl yapılır?

Bu test doğal uykuda ya da uyku hali sağlanarak yapılabilmektedir. Kişinin kafasının belirli bölgelerine elektrotlar yardımıyla kulaktan gönderilen ses karşı beyin sapında oluşan aktiviteler kaydedilir. 

BEBEĞİM İŞİTME TESTİNDEN KALIRSA NE YAPILMALI ?

Bebeklerin %30-40 ilk işitme testinden kalır . Bebeklerin birinci testte kalma nedenleri arasında orta kulakta sıvı bulunması veya dış kulak yolunun dar olması sayılabilir. Bebek ilk testten geçemez ise, 10 günlük süre sonunda tarama testi tekrarlanır. Yine geçemez ise, iki hafta sonra bir kez daha tekrarlanır.
Bebek tarama testinden üç kez kalırsa, ileri bir odyolojik tetkik olan TARAMA “ABR” ile ayrıntılı işitme değerlendirmesi yapılır.

TARAMA “ABR” YAPMAK HANGİ DURUMLARDA YAPILIR
RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

• Ailede kalıtsal, çocuklukta başlayan işitme kaybı hikayesi
• 35. haftadan erken doğan bebekler
• 1500 gramdan daha düşük doğum kilosu olan bebekler
• Annenin hamileliği sırasında geçirilen kızamık, kızamıkçık, frengi, CMV, toksoplazma gibi enfeksiyonlar
• Bebeğin yüz ve kafasında, kulak kepçesi ve kulak kanalında gelişimsel anormallikler
• Kandaki sarılık değerlerinin kan değişimi gerektirecek kadar yükselmesi
• 5 günden fazla akciğer solunum makinesine bağlı kalınması
• Bir sendromu düşündürecek diğer bulgularla birlikte işitme kaybı
• Tip 2 nörofibromatozis ve nörodejeneratif rahatsızlıklar
• Yarık damak, yarık dudak deformiteleri
• İlk iki TEOAE testinden kalması

Bebekler yenidoğan döneminde işitme testini geçseler bile, özellikle risk faktörü olanlarda, ileriki dönemde işitme kaybı gelişebilir. Bu nedenle anne babaların çocuklarının işitme ve konuşma gelişimini yakından takip etmeleri ve eğer endişeleri varsa doktora başvurmaları faydalıdır.